0555 099 19 05

Sosyal Medyada Biz}

DUYURU
HEMEN ÜCRETSİZ ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİRİN. ANINDA SPOR KAYITLARINDAN HABERDAR OLUN.
PLAYSTORE İNDİR

Basketbol Nedir ?

Basketbol Nedir ?

Basketbol el ile idare edilen, topla oynanan bir oyundur. Basketbol günümüzün popüler sporlarından birisidir.Yaşam kalitesini ve sağlığınızı korumakta yardımcı olur. Fiziksel performansınız artar. Kalp riskinizi azaltır. Kan dolaşımınızı hızlandırır. Maksimum oksijen almanızı sağlar. Yüksek tansiyona yakalanma riskinizi azaltır. İyi kolestrolü arttırır.

Basketbol, beşer kişiden oluşan iki takımdan oluşur. Her takımın 7 tane de yedek oyuncusu vardır. Basketbol sahası 25 m uzunluğunda 15 m genişliğindedir.
Basketbol potasının yüksekliği 3 m’dir. Potaya bağlı 46 cm çapında demir bir çember ve çemberde dibi açık bir ağ vardır. Oyunda amaç; topu oyun kuralları içinde çemberden içeri sokmaktır. Topa ayakla müdahale etmek, topu yerde zıplatmadan yürümek kurallara aykırıdır. Top çemberden içeri girince 2 sayı kazanılır. Oyuncuların birbirlerine kural dışı müdahaleleri faul ile cezalandırılır. Her oyuncunun 5 faul alma hakkı vardır. Oyuncu 5. faulden sonra oyun dışı kalır. Bir basketbol maçı 40 dakika sürer. 10′ar dakikalık 4 devre hâlinde oynanır. Devreler arasında oyunculara dinlenme süreleri verilir.

07 Mayıs 2017
1.364 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN