0555 099 19 05

Sosyal Medyada Biz}

DUYURU
HEMEN ÜCRETSİZ ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİRİN. ANINDA SPOR KAYITLARINDAN HABERDAR OLUN.
PLAYSTORE İNDİR

Tesadüfi Bulunan Spor

Squash Sporu

Türkiye’de henüz adı pek duyurmayan ancak dünya çapında oldukça popüler olan Squash, temelde bir roket sporudur. Oyun alanı kapalı bir alandır ve bireysel ya da takım halinde oynanabilir. Kökeni oldukça yakın bir geçmişe dayandığı için hala Olimpiyatlarda yer almasa da yakın tarihlerde bu alanda da yerini alacaktır. Buna rağmen ülkeler arası büyük çaplarda düzenlenen maçları olmakta ve bu maçlar Dünya Squash Federasyonu tarafından düzenlenmektedir.

Kökeni

Her spor gibi Squash da tesadüfler sonucunda ortaya çıkmıştır. Kökeni Fransa’ya dayanan bu dalda popülerliği İngiltere sağlamıştır. Okul sahasının boşalmasını beklerken duvara topu çarpan öğrenciler daha da geliştirerek bugün ki popüler halini almasını sağlamıştır. Oyunda kullanılan topun ana malzemesi kauçuk olarak belirlenmiş ve sonraları geliştirilmiştir.

Ülkemizde Squash

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ülke çapında yaygın olmadığı için belli başlı spor kulüplerinde bu spor için uygun alan oluşturulmuş ve bu kulüpler belli bir gelir düzeyine hitap ettiği için çoğu kesim hala bu spor dalından habersizdir. Türkiye’de Squash Gelişmekte Olan Spor Dalları Federasyonu tarafından tanınmakta ve gelişme faaliyetlerini göstermektedir.

Squash Sahası

Alışık olduğumuz sahalara oranla oldukça küçüktür ve tasarımı bambaşkadır. Bir ucu açık bir ucu ise duvar şeklindedir. Tema olarak tenise benzese de yapılan hareketler daha minimaldir. 5 set şeklinde oynanabilir ve oyunlar arasında 1,5 dakika aralar mevcuttur.

 

13 Şubat 2017
1.191 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN