0555 099 19 05

Sosyal Medyada Biz}

DUYURU
HEMEN ÜCRETSİZ ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİRİN. ANINDA SPOR KAYITLARINDAN HABERDAR OLUN.
PLAYSTORE İNDİR

Geleceğin Pehlivanları Tekirdağda Buluşuyor

Güreş; birçok toplumda kendisine yer bulmuş olan spor,bizde sünnet ve ata sporu olarak ülkemizde ki önemi büyüktür. Özellikle manevi yönünü ele alırsak Hz. Muhammed (s.a.v.) ‘in buyurmuş olduğu  “Ok yarışı yapın, bedenen sertleşin, yalınayak yürüyün.” hadis-i şerifinde bedenen sertleşin kelimesinden güreşmek manasını çıkartıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu M.Kemal ATATÜRK’ün de güreşe verdiği değer ve önem herkesce bilinmektedir.

Ülkemize uluslar arası arenalarda en fazla madalya getiren spor dalı olan güreşte son olarak 2016 Rio Olimpiyatlarında 1 altın, 2 gümüş, 2 bronz olmak üzere toplamda 5 madalyayı ülkemize getirerek hepimizi  gururlandıran ve olimpiyatlarda ülkemize kazandırılan tek altın madalyayı yine güreşte Taha AKGÜL’dür.

Temelinde tüm sporların alt yapısını bulunduran güreş, sporcusuna kattığı fiziki ve ahlaki bir çok değerle gençleri ve çocukları ileriye taşımayı hedefliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Güreş Federasyonunun yapmış olduğu yatırımlar ile güreş her geçen gün ülkemizde daha fazla bir ivme kazanmakta.

Belediyeler vermiş oldukları spor okullarında branşlarına artık güreşide eklemekte ve bu spora yatırım yapmaya devam etmektedir.

Kağıthane Belediyesi spora vermiş olduğu destekler ile gençleri spor yapmaya,spor ahlakı ile ahlaklandırmaya devam ediyor. Bünyesinde bulunan Spor İşleri Müdürlüğü ise vermiş olduğu hizmet ve eğitim ile geleceğin sporcularını modern tesislerinde ve uzman antrenörleri ile yetiştirmeye devam ediyor. Güreşe verdiği katkı ile de adından söz ettiren Kağıthane Spor İşleri Müdürlüğü güreş branşındaki öğrencilerini Tekirdağ’da yapılacak olan yarışma için hazırlıyor.

Geçtiğimiz hafta İstanbul iller arası yapılan turnuvada dereceye giren öğrenciler antrenörleri Yusuf KOÇAK ve Davut PINAR eşliğinde ,Türkiye Güreş Federasyonu’nun iller arasında düzenlemiş olduğu turnuvalarda dereceye giren güreşçiler 04 Şubat 2017 Cumartesi günü Tekirdağ’da başlayacak olan, Geleneksel Hüseyin PEHLİVAN Güreş Turnuvasına katılım sağlayacaklar.

Bu yıl ikincisi düzenlenen turnuvaya ülkemizin çeşitli illerinden 14-16 yaş aralığındaki güreşçiler yıldızlar kategorisinde kozlarını minderde paylaşarak şampiyonluğa ulaşmaya çalışacaklar.

Çoğunlukla Marmara Bölgesinden katılım sağlanan turnuvaya Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile Tekirdağ Gençlik Spor İl Müdürlüğü ev sahipliği yacak.

Turnuvadan önce görüştüğümüz antrenör Davut PINAR; ” gençlere ve gelecek nesillere ata sporumuz olan güreşi sevdirmek,güreş ahlakı ile ahlaklandırmak için çıktığımız bu yolda bizlere her daim desteklerini esirgemeyen başta Belediye Başakanımız Sayın Fazlı KILIÇ’a ve her zaman yanımızda bulunan kapısını her çaldığımızda bizleri geri çevirmeyerek yanımızda bulunan Müdürümüz Mehmet Yüksel KIZILOĞLU’na şampiyonluklar getirerek önce Kağıthane’mizi ardından ülkemiz için başarılar yakalamak ve 2020 Tokyo Olimpiyatlarında yeni Taha AKGÜL’ler çıkartmak hedefindeyiz” dedi.

Bizlerde spor kayıtları ailesi olarak ata sporumuzun dünyaya tanıtılmasında öncü olan güreşçilerimize başarılar diliyoruz.

Hüseyin PEHLİVAN kimdir;

Asıl ismi Hüseyin Alkaya’dır Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan olarak nam salmıştır.

1908 yılında Kırcaali’nin Alkaya köyünde dünyaya gelen pehlivan güreşle 14 yaşında tanışmıştır. 1927 senesinde ailesi ile beraber Türkiye’ye gelen Hüseyin Tekirdağ’a yerleşmiş, soyadı kanununun çıkmasıyla birlikte doğduğu köy olan Alkaya soy ismini almıştır.
O yılllarda halk evlerinin yapmış olduğu güreş müsabakalarında tüm diğer rakiplerini yenerek nam salmıştır, 1935’li yıllarda Fransa’da çok ünlü olan ve kimsenin yenemediği 4 güreşçiyi 15’er dakikada yenerek tüm dünyada nam salmıştır.

Hüseyin Pehlivan 1935-1942 yılları arası Kırkpınar Baş Pehlivanı olmuştur.
10 Şubat 1982 yılında vefat etmiştir. Adına Tekirdağ’da heykel yaptırılmış ve bir ilkokula da ismi verilmiştir.

03 Şubat 2017
1.222 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN