0555 099 19 05

Sosyal Medyada Biz}

DUYURU
HEMEN ÜCRETSİZ ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİRİN. ANINDA SPOR KAYITLARINDAN HABERDAR OLUN.
PLAYSTORE İNDİR

Spor Boya Bakmaz

Basketbol ve Voleybol Boy Uzatır Mı?

Kemikler yapısı insandan insana farklılık gösteren, gelişimi için bol miktarda kalsiyum tüketilmesi gereken, işlevine göre farklı şekillere sahip, iskelet sistemini oluşturan parçalardır. Kemik boyunun uzaması üzerine pek çok araştırma yapılmaktadır. Biz anne babaların en çok merak ettiği konulardan biri ise sporun boy uzamasında belirli bir etkiye sahip olup olmadığıdır.

Elimizdeki somut verileri incelersek cevabı çoktan bulmuş oluruz. Gördüğümüz üzere en kısa basketbolcu standart boyların üstünde yer almakta, voleybolcuların ise özellikle omuzları oldukça geniş olmaktadır. Spor her anlamda vücuda katkı sağladığı gibi kemik gelişimi için oldukça önemli bir etkendir. Elbette boyu uzunluğunda genetik faktörler en önemli belirleyicilerdir. Ancak voleybol ve basketbol gibi sıçramalı sporlarda kemik hareketlere adaptasyon sağlar.

Sadece Beslenmek Yeterli Değil!

Çocuğumuz okula gitmeden önce bir bardak süt içsin, kahvaltıda peynir yesin, hem kalsiyum hem de protein yönünden zengin beslensin isteriz. Bu beslenme politikası oldukça doğru olsa da spor ile desteklenmedikçe istenilen verim sağlanamaz. Spor enerji harcanması ile vücuda alınan temel besinlerin gerekli yerlerde kullanılmasını sağlar ve depo maddesi haline gelmeden yani yağ birikintisi olmadan vücuda, hücrelere katılmasını sağlar. Çocuklar boyu uzasın diye kalsiyum tüketir, basketbol – voleybol oynar ve yine de istenilen boya ulaşamaz ise burada genetik faktörlerin maksimum değeri ulaştığını görürüz. Yeteri kadar beslenip yeteri kadar spor yapan bir çocuk en ideal formunu kazanmış olur, fazlasını beklemek yersizdir.

 

09 Şubat 2017
1.354 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN