0555 099 19 05

Sosyal Medyada Biz}

DUYURU
HEMEN ÜCRETSİZ ANDROİD UYGULAMAMIZI İNDİRİN. ANINDA SPOR KAYITLARINDAN HABERDAR OLUN.
PLAYSTORE İNDİR

Tarihin Sırlı Sporu

Tarihin Sırlı Sporu

Spor denilince akla gelen belli başlı kalıplar mevcuttur. Bunun nedeni daha fazla insanın belli başlı dallarda yoğunlaşmasıdır. Ancak bu genelleme gün geçtikçe kırılmakta, spor denilince akla oldukça geniş bir yelpaze gelmektedir.

Geçmişte çok popüler olan sporlar şu sıralarda gün yüzüne bir bir çıkmaya başladı. Bu sporlardan en önemlisi olan okçuluk sporundan siz değerli okurlarımıza bahsetmek istedik.

Tarihin kapılarını şöyle bir aralayacak olursak,ilk çağdan modern çağa kadar her alanda okçuluk insanoğluna hep kazandırmıştır. Kimine avını kazandırıp yiyeceğini, kimilerine düşmana galip gelmelerinde önemli rol oynayıp ülkeler kurtarmış, bazen bir şampiyona ünvan kazandırarak ve bu dönemde de hem fiziki hem mental olarak kişiye birçok olumlu getiri kazandırmaktadır.

Türklerde okçuluk önemli bir sportif faaliyet olarak halk nezdinde büyük ilgi görmüştür, ayrıca Osmanlı’da 15. yy’ın ikinci döneminden itibaren düzenli ve planlı bir sportif faaliyet olarak yapılmaya başlanmış,İstanbul’un fethinden sonra bu spora vakfedilen antreman ve yarışmaların yapıldığı aynı zamanda ise sporcuların ikâmet ettiği muazzam tesisler inşaa edilmiştir.

İslamiyetteki yeri zaten hadis-i şerifler ile belli olan bu sporu sırlı yapması için zaten yeterlidir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in;“Atış eğlence değildir, atış eğlendiğiniz şeylerin en hayırlısıdır.” hadis-i şerifinden ve Uhud savaşında isabetli atışları sebebiyle Hz. Peygamber (s.a.v.), başka hiç kimse için kullanmadığı “anam babam sana feda olsun” tabirini Sa’d İbnu Ebî Vakkas’a kullanmıştır

Okçuluk Sporunun Faydaları

Okçuluk sporu, hem bedeni hem de ruhu terbiye eden,vücuda dengede kalmayı öğreten bir spor dalıdır. Zihnin odaklanması ve hareket koordinasyonun sağlanması bu sporda başarıyı getiren en önemli iki etkendir. Bu sporu yaparken gerekli olan gereçler ise ok ve yaydır.

Bel ağrısı çekenlerin geçmiş hikâyesini incelediğimizde genel problemin duruş bozukluklarından kaynaklandığını fark ederiz. Okçuluk sporunun en önemli getirilerinden birisi de çoğu kişide bulunan skolyoz ( omurga eğriliği ) hastalığına yüzme sporu ile eş değer olarak iyi geldiği bilinmektedi.. Nedir bu ideal form? Omurga sistemimiz disk şeklinde kemiklerden oluşan bir sistemdir. Üst üste dizilen bu diskleri sırt oyuntusu bel oyuntusu gibi belirli noktalarda kıvrımlara sahiptir. Bu disklerin ideal dizilimi ve bedenin sağlıklı duruşu ideal form kavramını oluşturmaktadır. Aynı zamanda nefes ile kalp atış dengesinin sağlanması doğru nefes almayı öğretmektedir.

Okçuluk ve Psikoloji

Başlığı okuduğunuzda psikoloji ile bu sporun pek de alakalı olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak doğru zamanı beklemek, doğru nefes teknikleriyle kalbi dinlemek gibi eylemler insanın kendi ile baş başa kalma halidir. Dış etkenlerden kendini arındıran beyin tamamen kendini kontrol alır ve en büyük erdemlerden birisi olan sabrı öğrenir.

09 Şubat 2017
1.196 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN